ABD’de sahte papaz oyunu işverene pahalıya patladı

ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, eyaletin kuzeyinde iki başka yerde restoran işleten Che Garibaldi, çalışma saatleri içinde uydurma papaz tutarak çalışanlarını itirafta bulunmaya yöneltti.

Yeminli günah çıkarma seansında düzmece papaz, çalışanlara, işe geç kalıp kalmadıkları, restorandan para çalıp çalmadıkları yahut iş verenlerine karşı makus niyetli olup olmadıkları halinde sorular yöneltti.

Yetkililer, çalışanların şikayeti üzerine soruşturma başlatırken, Sacramento Katolik Piskoposluğu, kendilerine bağlı rastgele bir papazın bu olayla bir ilgisi bulunmadığını bildirdi.

Soruşturma sırasında ayrıyeten, restoranda mesai ödenmediği tespit edilince restoran sahibi Garibaldi’ye ve işletmeciye, 35 çalışanına toplam 140 bin dolar geçmiş maaş ve tazminat ödemesi ile 5 bin dolar ceza kesildi.

Çalışma Bakanlığının açıklamasında, çalışanlara iş yeri “günahlarını” kabul ettirmek için geçersiz papaz kullanma teşebbüsü “utanmazca” biçiminde nitelenerek, iş verenin çalışanlara yönelik tavrının emekçileri susturmayı ve emeklerinin karşılığını ödememeyi amaçladığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir