Dört Büyüklerin ‘kiralık’ problemi! 52 oyuncunun 47’si geri döndü

Futbolda transfer mevsimi gelince grupların hangi oyuncuları alacağı ya da göndereceği futbol sohbetlerinin bir numaralı gündem hususu haline gelir. Bilhassa de ‘yıldız’ statüsünde sayılan futbolculardan hangilerinin alınması gerektiği üzerine hayli baş yorulur! Bu periyotta en sıkıntı iş kulüp yöneticilerine düşer.

YÖNETİCİLERİN İŞİ ZOR

Transferi düşünülen oyuncuları ve varsa kulübünü ikna etmeye çalışırlar. Başka yandan taraftarları mutlu etmek de zordur. Çünkü her taraftar kadrosunu rakiplerle mukayese eder ve ‘en düzgün futbolcular bizde olsun’ ister. Yöneticilere düşen bir öbür misyon de çeşitli nedenlerle A ekipte oynama bahtı bulamayan futbolculara kiralık gideceği kulüp bulmaktır. Birden fazla vakit bu en kıymetli vazife haline gelir. Bu kategoriye giren oyunculara grup bulunursa;

KULÜP BULMAK ŞART

1- Takım şişkinliği giderilir, bu sayede teknik yöneticiler sağlıklı bir çalışma ortamına kavuşur.

2- Kiralayacak kulüplerden cüzi de olsa bir kiralama bedeli alınarak futbolcudan para kazanılır.

3- Oyuncunun fiyatının tamamı ya da bir kısmı kiralayan kulübe ödettirilip yükünden kurtulunur.

4- Kiralık gönderilen futbolcu yeni grubunda oynama talihi bulacağı için deneyim kazanır.

5- Maç oynayan futbolcu daima yedek kalma psikolojisinden kurtulur, gelişimi devam eder.

KİRALIK GİTTİĞİ KULÜP TARAFINDAN SATIN ALINAN 4 FUTBOLCU DA YABANCI

Beşiktaş, F.Bahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un 2022-23 döneminde kiraya verdiği futbolculara dair bir araştırma yaptık ve gördük ki, sonuçlar hiç de iç açıcı değil.

Zira 4 büyüklerin, ‘Sürekli maç oynayarak gelişsin, alanda yahut kasada kulübümüze katkı yapacak düzeye gelsin’ beklentisiyle kiraya verdiği oyuncuların büyük çoğunluğu dönemin bitimiyle birlikte geri dönmek zorunda kaldı.

4 büyüklerin süreksiz transfer formülüyle gönderdiği toplam 52 oyuncudan yalnızca 4’ü (Patrick Van Aanholt, Mustafa Muhammed, Mergim Berisha, Bruma) dönemi geçirdikleri gruplar tarafından satın alınırken, 1’i (Dimitris Pelkas) mukavelesi bittiği için Fenerbahçe’ye dönmedi.

Geri kalan 47 futbolcu bonservislerinin bulunduğu kulüplere dönerken, kiralık oynadıkları kulüpler tarafından satın alınan 4 ismin de yabancı olması, bir diğer dikkat cazip nokta oldu.

GALATASARAY KİRALIKLARININ İKİSİNİ SATTI

4 büyükler içinde kiraya en fazla futbolcu veren kulüp GALATASARAY oldu. Sarı kırmızılılar, 5’i yabancı toplam 17 oyuncusunu süreksiz transferle gönderirken, bu futbolcular dan Muhammed 5.75 milyon Euro’ya Nantes, Van Aanholt 1.5 milyon Euro’ya PSV tarafın dan satın alındı. Kiralıktan dönenler içinde kulübün en kıymetli transferlerinden Luyindama (8 milyon Euro) ve Cicaldau (6.5 milyon Euro) da (4.2 milyon Euro) bulunuyor.

BEŞİKTAŞLILARIN TAMAMI DÖNDÜ

Kiraya en çok futbolcu gönderen ikinci kulüp olan Beşiktaş, toplam 14 futbolcuyu süreksiz transfer formülü ile diğer ekiplere verdi. 2’si yabancı (Javi Montero, Ajdin Hasic) olan ve birçok ‘geleceğe yatırım’ gayesiyle alınan bu oyuncuların tamamı siyah beyazlı kulübe geri döndü. Büyük çoğunluğu Türkiye’de alt lig ekiplerine kiralanan bu futbolcuların bu yaz da tıpkı prosedürle gönderilmeleri bekleniyor.

TRABZONSPOR 13 OYUNCU GÖNDERMİŞTİ

Trabzonspor’un kiralık verdiği ve tamamı geri dönen futbolculardan 3’ü (Djaniny, Flavio, Koita) yabancı, 10’u yerli. Kelam konusu 3 yabancının tekrar kiralanması bekleniyor. Birçok genç olan yerli oyuncular ise, geçen dönemin son haftalarında misyona geldiği için kendilerini çıplak gözle izleyemeyen Nenad Bjelica’nın gözüne girmeye çalışacak.

EN ŞANSLI KULÜP FENERBAHÇE

Kiralıklar açısından en şanslı kulüp Fenerbahçe. Sarı lacivertlilerin satın alma opsiyonlu kiraladığı isimlerden Berisha 4 milyon Euro’ya Augsburg tarafından alındı. Devre ortasında bonservisi 4.25 milyon Euro’ya PSV’den alındıktan sonra Braga’ya kiralanan Bruma da 6.5 milyon Euro’ya Portekiz kulübünde kaldı. Hull City’ye kiralanan Pelkas, kontratının sona ermesiyle Fenerbahçe’den ayrılırken, Samatta’nın bu sefer bonservisiyle gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir