Dünyada 5 yılda 14 milyon iş kaybı yaşanacak: Yapay zekanın etkisi ne?

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 800’den fazla şirketin temsilcisiyle yapılan anketlere dayanarak hazırladığı yeni bir rapor, önümüzdeki 5 yıl içinde dünya çapında 14 milyon iş kaybı yaşanacağını ortaya koydu.

CNN International’ın aktardığına nazaran, her yıl siyaset ve finans alanının önde gelen isimlerini İsviçre’deki Davos Tepesi’nde bir ortaya getiren WEF’in raporu, ankete katılan şirketlerin 2027 yılına kadar 69 milyon yeni iş yaratmayı, buna karşılık 83 milyon işe son vermeyi beklediklerini gösterdi. Bu ise mevcut istihdamın yüzde 2’si, yani 14 milyon iş kaybı demek.

YAPAY ZEKA NASIL TESİR EDECEK?

Buna nazaran, önümüzdeki beş yıl içinde yaşanması öngörülen iş kayıplarına yol açması beklenen pek çok etmen var. Örneğin, yenilenebilir güç sistemlerine geçiş yapılması, istihdam yaratma açısından değerli olacak; ama daha yavaş bir ekonomik büyüme ve yüksek enflasyon iş kayıplarını beraberinde getirecek etmenler olacak.

Öte yandan, yapay zeka teknolojisinin kullanılması, hem olumlu hem olumsuz bir tesir yapacak. Bir yandan, şirketlerin yapay zeka teknolojisini kullanabilmeleri için yeni çalışanlara muhtaçlığı olacak. Bu bağlamda 2027 yılına kadar bilgi analisti, bilgi bilimcisi, makine tahsili uzmanı ve siber güvenlik uzmanlarının istihdamı yüzde 30 artacak.

Fakat öbür yandan yapay zekanın yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanması, pek çok iş alanı için riskli olacak. WEF’in raporuna nazaran, 2027 yılına kadar defter tavra ve idari işlerde çalışan 26 milyon kişinin işten çıkarılması bekleniyor. Bilgi giriş elemanları ve yönetici sekreterlerinin de en yüksek iş kaybını yaşayacağı öngörülüyor.

İŞLERİN YÜZDE 34’ÜNÜ MAKİNELER YAPIYOR

Raporda paylaşılan bilgilere nazaran, ChatGPT üzere yapay zeka robotları son devirde tanınan olsa da mevcut durumda iş yerlerindeki işlerin yalnızca yüzde 34’ünü makineler yapıyor. Bu, 2020 yılından bu yana çok küçük bir artış olduğunu gösteriyor.

2020 yılında patronlar takvimler 2025’i gösterdiğinde tüm işlerin yüzde 47’sinin makinelerce yapılacağını kestirim etmişti. WEF’in yeni raporunda ise 2027 yılına nazaran güncellenen bu oranın yüzde 42’ye düştüğü görüldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir