Girişimciye Almanya fırsatı

Mithat Yurdakul / ANKARA – Nüfusu yaşlanan Almanya’da aile şirketlerini devredecek genç jenerasyon bulunamayınca, devreye Türkler girdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un geçtiğimiz ayki Almanya ziyaretinde gündeme gelen devralma planına nazaran, Almanya pazarına girmek isteyen Türk yatırımcılar, 5 bin 658 Alman şirketinin yer aldığı data tabanından, bölüm fırsatı gördüğü aile şirketlerini inceleyecek ve kâr fırsatı görürse Almanya Kalkınma Bankası’nın finans takviyesiyle bu şirketleri devralabilecek.

Bakan Muş’un Türkiye-Almanya Ortak İktisat ve Ticaret Komitesi 2. Periyot Toplantısı ziyaretinde Almanya’daki aktif ve kârlı aile şirketlerinin Türk firmalarınca devralınması masaya yatırıldı. Almanya’daki aile şirketlerinin devralınmasına yönelik ön araştırma yapılabilmesi için Almanya İktisat ve İklim Koruma Bakanlığı ve Almanya Sanayi ve Ticaret Odası (İHK) uyumunda bir firma data tabanı hizmetinin sunulduğu, buradan Almanya’daki firmalara ait çalışan sayısı, firma büyüklüğü, kesim deneyimi, karlılık, bölüm bedeli üzere konulara ulaşılabildiği bildirildi.

5 bin 658 şirket var

“NEXXT-CHANGE” olarak isimlendirilen data tabanına, devredilmesi planlanan firmaların bilgilerinin şirketlerin talebiyle girildiği kaydedildi. Kelam konusu data tabanında, yılda 2.5 milyon euro’dan fazla ciro yapan

390 şirket, 500 bin-2.5 milyon euro ortası ciro yapan bin 625 şirket, 250 bin ile 500 bin ortası cirosu bulunan 975 şirket, 250 bin euro’dan az cirosu olan bin 856 şirket ve cirolarını belirtmeyenler de dahil olmak üzere olmak üzere toplam 5 bin 658 şirket bulunuyor. Şirketlerin bin 285’i alım-satım faaliyeti yürütürken, bin 76’sı hizmet, 704’ü üretim, 693’ü inşaat, 74’ü ise inşaat altyapısı bölümünde faaliyet gösteriyor.

Devredilmeyi bekleyen şirketler listesinde ahşap, spor eserleri, plastik, inşaat, otomotiv, dokumacılık, e-ticaret, mühendislik, besin, kurye hizmeti üzere birçok alanda işletme bulunuyor. Alman firmaların Türk şirketlerince devralınmasına yönelik finansman ihtiyacı için Almanya Kalkınma Bankası’nın devreye girdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir