İhracatın ‘Metalik Yıldızları’ ödüllerine kavuştu

İSTANBUL (İGFA) – Geçtiğimiz yılı 12,7 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan Demir ve Demir Dışı Metaller dalının başkan kuruluşu İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), başarılı ihracatçılarını düzenlenen merasimle ödüllendirdi.

Ödül merasimi Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, İDDMİB Yönetim Kurulu Lideri Çetin Tecdelioğlu, bölümün öncü isimleri, dernek ve federasyon liderlerinin iştiraki ile gerçekleşti. Toplamda 67 firma 24 kategoride mükafata layık görülürken bölümü temsil eden 28 derneğe de teşekkür plaketleri takdim edildi.

TASARIM YARIŞINDA KAZANANLAR MUHAKKAK OLDU

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) takviyesi, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve Endüstriyel Dizayncılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) iş birliğiyle bu yıl 19’uncusu düzenlenen ve toplam 159 müracaatın olduğu tasarım müsabakasının kazananlarına mükafatları takdim edildi. İMMİB Endüstriyel Tasarım Müsabakası 2023’ün ‘Afet ve Acil Durum’ temasıyla Metalden Mamul Eserler ve Plastikten Mamul Eserler Kategorisi olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildiğini duyuran Tecdelioğlu, “Metalden Mamul Eserler kategorisinin kazananlarına mükafatlarını takdim ettik. Global rekabette kıymetli bir avantaj sağlamak, yenilikçi eserler ortaya koymak ve markalarımızı geliştirmek istiyorsak tasarımı bir enstrüman olarak kullanmak zorundayız.” dedi.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN 6. SEKTÖR

2023 yılı ödüllerinin Cumhuriyet’in 100. yılının kutladığı yılın mükafatları olması bakımından farklı bir kıymet taşıdığını tabir eden İDDMİB Yönetim Kurulu Lideri Çetin Tecdelioğlu, küresel etkenlerin yanı sıra 2023 Şubat ayında asrın felaketi olarak tarihe geçen Kahramanmaraş sarsıntısının yaşanmasıyla birlikte oluşan yavaşlamayla hem üretim hem de kapasite kullanım oranlarının düştüğünü ve tüm bunların ihracat sayılarına olumsuz yansıdığını tabir etti. Tecdelioğlu, yaşanan aksiliklere karşın sanayi kesimleri ortasında toplam 12,7 milyar dolar ihracat ile genel ihracattan yüzde 5,6 hisse alarak en çok ihracat yapan 6’ncı dal olduklarının bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir