İmamoğlu: Bu fıkralardaki Temel değil, biz gerçekten temelimizi atıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin en kıymetli kentsel dönüşüm projelerinden KİPTAŞ Karanfilköy Kentsel Dönüşüm Projesinin temel atma merasimine katıldı.

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da temelini attığı fakat beton dökülen alanın aslında temel olmadığı projeye gönderme yaparak “Bugün atılacak temel o denli fıkralardaki temel değil. O üstten beton dökülünce sallanan demirler de değil. Biz nitekim temelimizi atıyoruz ve başlıyoruz. ‘Temeli atıyorum’ deyip ortada proje, ihale yok denilen projelerden de değil” diye konuştu.

İmamoğlu’nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

“Kentsel dönüşümün nasıl gerçekleştiğini ya da nasıl gerçekleştirmek gerektiğini açıkçası biz 4 yıldır ortaya koyduğumuz ihtimamlı çalışmalarla diğer bir periyoda çevirdik. Biz mahalle ortalarına kadar girdik. Tek yapı dönüştürme seviyesine kadar insanlarımızın meskenlerini sağlamlaştırma konusunda çok ihtimamlı bir çalışma yürütüyoruz. Karanfilköy, uzun yıllardır dönüşüm bekliyordu. Bugün çok değerli bir iş yapıyoruz burada. İş birliğinden ötürü burada Beşiktaş Belediye Başkanı ve ekibine de ayrıyeten teşekkür ediyorum. 25 yıllık KİPTAŞ tarihinde nitekim kentsel dönüşüm noktasında rekorlara imza atıyoruz. 39 ilçede 26 bin müracaat aldık ve 1 milyon 850 bin insanı ilgilendiren binalarda seviyeli bir çalışma yürütüyoruz. Başarılı olmamızın en kıymetli, bence başlangıç noktası, sisteme dair adalet ve liyakat üzerine kurulu bir süreç yönettik.

ADALETİN SİMGESİ KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI SEÇECEĞİZ: İstanbul’da bilhassa bugüne kadar yaptığımız her işin altında yatan muvaffakiyet tam da bu. Onun için gururla 150 günde 150 projeyi 2022 sonuna kadar tamamlayacakken, biz bir anda bunu 300 günde 300 projeye çıkartıp, mayıs sonuna kadar da bunu bitiren bir idare olacağız. Bu sürat kesmeden yoluna devam etme kararlılığı, büsbütün insanına hizmete dayalı bir süreç idaresidir. İstanbul’da, Ankara’da hakim kıldığımız bu anlayışı belediyelerimiz üzerinden inşallah bütün Türkiye’ye daima birlikte yaşatacağız. Rantı, karı değil, milletin sesi ve vicdanı olmayı tercih eden, hak, hukuk adalet uğraşının öncüsü ve simgesi haline gelen inşallah Sayın Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı seçeceğiz.

ZİHİNSEL BİR DÖNÜŞÜMÜ DE BAŞLATACAĞIZ: Bu bakışla ortak akılla toplumsal barışla, demokrasiyle, hukuka inanan bir idareyle, göreceksiniz bu ülkeyi muvaffakiyetten muvaffakiyete koşturacağız. Doğal ki dönüşüm sıkıntısı de yeni hükümet periyoduyla birlikte en değerli sıkıntımız olacak. Natürel bu zelzeleye dayanıklılık konusunun yalnızca İstanbul değil, bütün ülkemizi ilgilendirdiğini hatırlatmak lazım. Dönüşüm demişken, sırf kentsel değil, zihinsel bir dönüşümü de başlatacağız. Ülkemizi ekonomik, idari, tüzel, siyasi, afetlere karşı da güçlendireceğiz. Ülkemizi sağlam bir yere oturtacak, demokrasinin temelini sağlam atacak, devletimizi yine bir kurallar ve kurumlar devleti haline getireceğiz. 14 Mayıs’ ta Meclisi’yle, Bakanlar Kurulu ve idari teşkilatıyla aslında çok değerli bir başlangıç yapıyoruz. Siz değerli hemşerilerimiz bizi bugün yalnız bırakmadınız. Güçlü Türkiye’nin memnun yurttaşları olarak sizleri inşallah yalnızca bugün keyifli etmeyeceğiz, 15 Mayıs’tan sonra bütün Türkiye’de her gün memnun edeceğiz. Biz misyona hazır bir takımız, onu söyleyeyim.

İKİ YÜZLÜ ZİHNİYETE YANITINI 14 MAYIS’TA VERECEĞİNE İNANIYORUM: Millet İttifakı güçlü bir dayanışma takımı, 13’üncü Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde liyakatli idare anlayışıyla İstanbul’u ve Türkiye’yi, bu milletin liyakatli evlatlarıyla yöneteceğiz. Göreceksiniz, bilhassa yaşanan bu sarsıntı sonrası kentlerimizin bir daha ele alınması sıkıntısını, güçlü bir formda masaya yatıracağız. Gelecek yüzyılın temelini, ülkemizin her köşesinde birlikte süratlice atıyor olacağız. Milletimizin, rant uğruna, tarihi, doğayı, yağmalamaya doymayan bu iki yüzlü zihniyete karşılığını 14 Mayıs’ta vereceğine inanıyorum. Bu inançla Karanfilköy’deki kentsel dönüşüm projesinin hak sahiplerine huzur ve memnunluk getirmesini diliyorum. Elbette bu proje kıymetli bir proje. Burada beşerler yıllardır bekledikleri dönüşümü yaşayacaklar. Keyifli, huzurlu meskenlerine kavuşacaklar. Ancak bu proje İstanbul’a farklı yararlar da üretti. Büyükdere Fidanlığı, bu projenin kaynaklarıyla inşallah hayata geçecek ve yıllardır ihmal edilmiş 30 bin metrekarelik muazzam bir parkı da çabucak yanı başımızda Büyükdere’de İstanbullulara kazandırmış oluyoruz.

SİNEKTEN YAĞ ÇIKARACAĞIZ: Tekrar güçlü bir orman parkımızı, içinde oteliyle hizmet verecek, insanlarımıza çok ucuza Adalar kıyılarında denize girme fırsatı veren yaklaşık 30 bin metrekarelik alanı da tekrar buradan oluşturduğumuz bir kaynakla Büyükada’da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Yani biz rantı, şunu, bunu unuttuk, milletin rantını düşünüyoruz, millete kazandırmayı düşünüyoruz. Sinekten yağ çıkaracağız ve bu memleketin, İstanbul’un nimeti ne varsa, göreceksiniz bu memleketin 86 milyon insanına, bu hoş, canım ülkenin çocuklarına, o küçücük evlatlarımıza, bebeklerimize, kızlarımıza, oğullarımıza, pırıl pırıl, gelecek bekleyen gençlerimize gururla dağıtacağız. Hepinizin huzurunda kelam veriyorum. Bunu Allah şahittir, sizler de şahit olun. Hepimizin yolu açık olsun.

BUGÜN ATILACAK TEMEL O DENLİ FIKRALARDAKİ TEMEL DEĞİL: Bugün atılacak temel o denli fıkralardaki temel değil. O üstten beton dökülünce sallanan demirler de değil. Biz sahiden temelimizi atıyoruz ve başlıyoruz. ‘Temeli atıyorum’ deyip ortada proje, ihale yok denilen projelerden de değil. İşimizi düzgün yaparız. Kimin kim olduğuna bakmayız. İşini nasıl yapıyor? İşinin ehli mi? İşini takip ediyor mu ona bakarız. İnsan da ayırt etmeyeceğiz. ‘O partiye oy verdi, bu partiye oy verdi…’ Buna da bakmayacağız. Size kelam, bu ittifakın ve 13. Cumhurbaşkanımızın en büyük projesi ne biliyor musunuz? 86 milyon insanı buluşturmak, barıştırmak, uzlaştırmak, kucaklaştırmak, birebir masaya oturtabilmek. Bunu başaracağız.

ANADOLU HİSARI’NI GÖRMEYE GİDİN: Bu sabah yeni metrobüsleri hizmete alan bir merasim yaptık. Artık buradayım. biraztdan, muazzam bir Anadolu Hisarı onarımı bitti, onunla birlikte öbür hizmetlerimizin açılışı var. Kesinlikle önümüzdeki haftadan itibaren Anadolu Hisarı’nı görmeye gidin. Ecdadın bize bıraktığı eserler bugüne nasıl kazandırılmış onu da orada öğretiyoruz. Daha yenilerini de öğreteceğiz. Onun için birazdan buradan Beykoz’a gideceğim. Oradaki toplu hizmetlerimizin açılışını Beykoz halkıyla birlikte yapacağım. Oradan Akhisar’a gideceğim, oradan Turgutlu’ya gideceğim Kula’ya gideceğim. Kula’dan sonra da bana ‘Evladım’ deyip beni 10 defa telefonla arayan bir teyzemin meskeninde akşam yemeği yiyip, İzmir’e yarın 13’üncü Cumhurbaşkanımızla buluşmaya gideceğim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir