New York Times, Rus akınıyla değişen Antalya’yı yazdı: ‘Kentin sosyal dokusu değişebilir’

Ukrayna’da aylardır süren ve dünyada derin tesirler yaratan savaş, Türkiye’nin tatil merkezlerinden Antalya’da da büyük değişime yol açtı.

Uzun yıllardır Ruslar ortasında tanınan olan kente, savaş sonrasında binlerce Rus’un akın etmesi ve konut fiyatlarının fırlaması, memleketler arası basında da gündem oldu.

ABD merkezli New York Times gazetesi, son periyotta yaşanan Rus akını nedeniyle Antalya’da yaşayan Türkiyelilerin artan kiraları ve fiyatları ödemekte zorlandığını yazdı. Kentte Rus nüfusunun süratle arttığına dikkat çekilen kapsamlı haberde, birçok dükkanda artık Rusça tabelalar görüldüğü, Antalya’nın adeta “Akdeniz kıyısındaki Moskova”ya döndüğü belirtildi.

Antalya’daki Rusya-Türkiye Dostluk Parkı son periyotta kimliği belgisiz bireylerin hücumlarına uğruyor. (New York Times)

Gazeteye konuşan bir genç, “Sanki bir sabah kalkıp Türkçe bir söz duymaz hale gelmiş üzereyiz. Her şey Rusça. Türkler kenti ülkelerinde yabancı üzere hissediyor” dedi. Bir üniversite öğrencisi de arkadaşlarıyla paylaştığı konutun kirasını ödemenin giderek zorlaştığını, çalışmak zorunda kaldığını anlatarak “Antalya’yı onlara vermiş üzereyiz. Ruslara hizmet etmek için yaşadığımı hissediyorum” diye konuştu.

Ruslar artık Antalya nüfusunun kıymetli bir modülü haline geldi. (New York Times)

Savaş sonrasında Antalya’ya taşınan 32 yaşındaki İgor Lipin ise, Ukrayna savaşına gitmemek için ülkeden kaçmak zorunda kaldığını belirterek “Ayrıca burası Sibirya’dan daha sıcak” kelamlarıyla iklimden de şad olduğunu tabir etti.

SAVAŞ, ANTALYA’DA TANSİYONU DA YÜKSELİTİYOR

Haberde, Antalya’ya taşınan Rusların döviz getirerek iktisada yardım ettiği, fakat süratle artan konut fiyatlarının lokal halkın belini büktüğü ve bu durumun kentin toplumsal dokusunu değiştirebileceği kaydedildi.

Eylülde Antalya’da yaşayan yabancı nüfusun iki yılda iki kattan fazla arttığı, 177 bini aşkın yabancıdan 50 bininin Rus, 18 bininin de Ukraynalı olduğu açıklanmıştı. Bilgilere nazaran kasım prestijiyle kentte yabancıların aldığı mesken sayısı da 19 bini geçti.

New York Times, çok sayıda Rus ve Ukraynalının yaşadığı kentte savaş nedeniyle tansiyonun arttığına dikkat çekti. Duvarlarda “Katil Ruslar defolun” yazılı afişlere rastlandığı, Ruslara ilişkin birtakım alanların vakit zaman kimliği meçhul şahısların taarruzlarıyla hasar gördüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir