OPET, Dünya Kadınlar Günü’nde Ata’nın huzurundaydı

ANKARA (İGFA) – Akaryakıt dağıtım dalına başta paklık ve hijyen olmak üzere birçok alanda standart getiren OPET, son yıllarda toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik mesleksel çalışmalarıyla öne çıkıyor. Bu emelle 2018 yılında Bayan Gücü Projesi’ni hayata geçiren akabinde, Kasım 2023’de UN Women ile işbirliği “Eşitsek Fark Eder” Projesi’ni başlatan OPET, dalda ‘kadın’a yer açtı. Bu alandaki çalışmalarını süratle sürdüren OPET, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde Anıtkabir’i ziyaret ederek ulu lider Mustafa Kemal Atatürk’e minnetlerini sundu. OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, OPET Genel Müdürü Özgür Kahramanzade, OPET çalışanları ve iş ortaklarından oluşan bir küme, Aslanlı Yol’dan yürüyüşe başlayarak Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak, hürmet duruşunda bulundu. Öztürk “Cumhuriyetimizin kurucusu olarak, bayanların toplumda erkeklerle eşit haklara sahip olması için verdiğiniz çabayı ve bu bahisteki vizyonunuzu her vakit minnetle anıyor, “özgür, eşit ve adil” bir dünya maksadına yanlışsız yürürken attığımız her adımda ülkemize lâyık bireyler olmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da, bıraktığınız bedelli mirasın, prensip ve inkılâpların aydınlattığı yolda; bilimin rehberliğinde ve eğitimin ışığında, sorumlulukla var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz “Dünya üzerinde gördüğünüz her şey bayanın eseridir” kelamından aldığımız cüretle, “Kadın Gücü”nü ortaya koymak için yılmadan uğraş edeceğimize kelam veriyoruz” satırlarını yazarak Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Kadınların hayatın her alanında eşit ve adil halde yer almasına yönelik kıymetli bir farkındalık yarattığına dikkat çeken OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “Biz de OPET olarak erkek hâkim yapısı ile bilinen akaryakıt kesiminde “Kadın Gücü” ve “Eşitsek Fark Eder” projeleri ile mesleğin cinsiyeti olmadığı istikametinde toplumsal değişimin oluşmasına katkı sunuyoruz. Bugün akaryakıt dağıtım kesiminin çehresinin değiştiğini görmek bizi çok memnun ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘KADIN GÜCÜ’ İLE İSTASYONLARDA YAKLAŞIK 4 BİN BAYAN ÇALIŞAN

OPET’in, Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk’ün liderliğinde 2018 yılında “erkek işi” olarak görülen akaryakıt dağıtım kesiminde bayanlara daha fazla çalışma alanı açmak üzere her istasyonda en az iki bayan gayesiyle başlattığı örnek projesi ‘Kadın Gücü’ ile kesimde esaslı bir değişime öncülük edildi. OPET, geçtiğimiz Kasım ayında ise Bayan Gücü’nün bir uzantısı olarak Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (UN Women) ile Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği, bayanların güçlenmesi ve bayan istihdamını artırmak için kapsamlı ve uzun vadeli bir program olan “Eşitsek Fark Eder” Projesi’ni başlattı. Proje ile BM Bayanın Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) doğrultusunda başta OPET istasyonlarında, iş yerlerinde, bölümde ve toplumsal ömürde toplumsal cinsiyet eşitliğine hassas kurum siyasetleri ve uygulamalarının geliştirilmesi hedefleniyor.

Kadın Gücü Projesi ile bugüne kadar elde edilen sonuçlar şu halde:

İstasyonlarda çalışan toplam bayan sayısı 4000’e yaklaştı.

Kadın istasyon müdürü sayısı 131’e,

Kadın akaryakıt satış yetkilisi sayısı 1.103’e

Kadın market satış yetkilisi sayısı 1.608’e

Kadın vardiya amiri sayısı 38’e ulaştı.

Türkiye’nin 80 ilinde OPET istasyonlarında Bayan Gücü Projesi faal olarak uygulanıyor.

OPET’te Bayan Gücü istihdamı sağlayan bayi sayısında ise yüzde 320 artış gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir