Veterinerlerden talep: Mikroçip takmak için son tarih uzatılsın

Ev hayvanı sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar PETVET sisteminde kayıt altına aldırmamaları halinde 3 bin 642 TL ceza ödeyecek olması nedeniyle veteriner hekimlikler ile Tarım ve Orman Müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Sürenin dolmasına üç gün kala ülke genelinde yaklaşık 6 milyon sahipli kedi ve köpeğin yalnızca bir milyon 100 bininin Konut Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına alınarak mikroçip takılabildiğini söyleyen Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, tanınan mühletin uzatılması gerektiğini söyledi. Vatandaşların çeşitli nedenlerle bu süreçleri son haftaya bırakmasının yanında, vakit zaman mikroçip derdi yaşanmasının da yığılmalara neden olduğunu belirten Şahin, matbaaların yılbaşı promosyon baskılarındaki yoğunluk nedeniyle talebi karşılayacak kadar pasaport temin edilemediğini de söyledi.

“SÜRE KATİYEN UZATILMALI”

Yaşanan tüm bu aksaklık ve zahmetler nedeniyle arz talep istikrarı bozulduğunu ve süreçlerin aksadığını söyleyen Şahin, “Tarım ve Orman vilayet ve ilçe müdürlüklerine kayıt için müracaat eden vatandaşlarımız da, kurumlarda vazife yapan veteriner tabip meslektaşlarımızın sayısının yetersizliği ve altyapı imkanlarının, hayvan zaptıraptı ve çip implantasyonu için istenilen yeterlilikte olmamasına bağlı süreç müddetlerinin uzaması nedeniyle yoğunlukla karşılaştı.

Mikroçip ve pasaport ile kayıt altına alınabilen hayvan sayısı ve bahsettiğimiz ezaları göz önüne aldığımızda, bu müddetin muhakkak uzatılması gerektiğini düşünüyoruz. Vilayet ve ilçe müdürlüklerine 31.12.2022 tarihine kadar beyanname verilmesi sonrasında beyanname veren bireylerin süreçlerinin takip eden günlere bırakılabileceği ve ceza uygulanmayacağı konusu da sorunun tahlili için kâfi olmayacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir