Hasip Kaplan Sırrı’yı hedef aldı: Ortalık karıştı… Tartışmanın altında ne var

Uğurcan Yardımoğlu

Hasip Kaplan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Sırrı Süreyya Başkan ve Selahattin Demirtaş’ın birebir gün İstanbul’da konuştuklarını ve avukatlarının birebir vakitte itiraz ettiğini belirterek Önder’in tahliye edilip Demirtaş’ın hala tutuklu olmasını “bir hukukçu olarak anlamadığını” belirterek “Biri bana açıklayabilir mi?” diye sordu.

Kaplan’ın paylaşımı şu biçimde:

“Benim 1 Hukukçu Olarak Anlamadığım 1Şey var, 2023 İstanbul Newrozun’da S.Demirtaş ile S.S.Önder tıpkı gün İstanbul’da konuştular, Tıpkı Avukatlar Tıpkı Vakitte itiraz ettiler SSÖnder AYM kararı ile Tahliye oldu, S.Demirtaş Kararı Onaylandı.Biri Bana Açıklayabilirmi? İkili Standartı.!”

“MİT İLE GÖRÜŞEN HDP KURYESİ KİM?”

Ayrıca iki farklı paylaşım daha yapan Hasip Kaplan, “Mit ile görüşen HDP kuryesi kim..!” ve “Herkes Tahlil gerçeği Nedir Açıklasın, Kâfi..!” tabirlerini kullandı.

Kaplan’ın ‘MİT ile görüşen HDP kuryesi olarak nitelediği ismin Sırrı Süreyya Başkan olduğu düşünülüyor.

Çözüm süreci olarak isimlendirilen açılım devrinde BDP, MİT ve terörist başı Öcalan ortasında görüşmeler yapılmıştı. Bu görüşmeler sırasında Sırrı Süreyya Önder’in Selahattin Demirtaş’a ‘liderlik önerisi’ götürdüğü sav edilmişti.

Gazeteci İsmail Saymaz, Demirtaş’ın “Öcalan’ın yerine geçmem teklif edildi” savını, devrin şahidi HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Öncü’ye sorarak. Saymaz, Öncü’nün kendisine verdiği karşılığı 2. 12. 2022 tarihinde Halk TV’de açıklamıştı.

Sırrı Süreyya Başkan’ı yayına davet ettiğini lakin Öncü’nün bu teklifi reddettiğini belirten Saymaz, “2014’te oluyor bu olay. 2014’te MİT’in İmralı görüşme heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Lider üzerinden Selahattin Demirtaş’a bu türlü bir haber gönderdiği argüman ediliyor. Bu iddiayı lisana getiren Demirtaş’ın kendisi. Demirtaş diyor ki ‘tarih vermiyor lakin 2014 yılında Sırrı Süreyya Lider üzerinden çözüm sürecinin lideri sen ol diye bana haber gönderdi ve ben bunu reddettim. Öncü’nün “Türkiye’de bu sıkıntıyı konuşacak türel ve demokratik seviye kalmadı. Ne söylenirse söylensin işin spekülasyon boyutuyla ilgileniliyor. Halbuki bizim çözülmesi gereken koca bir meselemiz var. Buna spekülasyonla değil tahlili gerçekleştirecek bir perspektifle bakmak gerekiyor. Maalesef bu türlü bir perspektif yok. Bu yüzden katılamıyorum” dediğini aktardı.

“ÖCALAN, DEMİRTAŞ’IN MİT İLE GÖRÜŞMEMESİNE KIZIYOR”

MİT tarafından Selahattin Demirtaş’a Sırrı Süreyya Başkan üzerinden bir görüşme talebi iletildiği öne sürüldüğünü Lider de doğrulamıştı. Saymaz’ın aktardığına nazaran Demirtaş, kendisinin partisinin eş başkanı olduğunu MİT ile bu türlü görüşmesinin doğal görülemeyeceğini söyleyerek reddediyor.

İddialara nazaran Terörist başı Öcalan, Demirtaş’ın MİT ile görüşmemesine kızıyor, öfkeleniyor. Bu yüzden bu sürecin sonunda Demirtaş İmralı görüşme heyetinden çıkarılıyor ve bir daha görüşmeye gidemiyor diye biliyorum. Demirtaş da -iddia o ki-; bu teklifi reddetmesi üzerine Öcalan’ı kendisine karşı doldurduklarını düşünüyor.”

GERİLİMİN ALTINDAKİ ‘ETNİK’ SEBEP: “HDP’NİN BAŞINA TÜRK GEÇEMEZ”

Hasip Kaplan’ın Sırrı Süreyya Önder’e yönelik sert çıkışının altında ise Önder’in HDP’nin yeni eş genel başkanı olarak düşünülmesi yatıyor. Kamuoyunda tartışılan Önder’in eş başkanlığına yönelik yansılar HDP’nin başına bir Türk’ün geçmesinden yaşanan rahatsızlığı yansıtıyor.

Kaplan Ocak 2018’de, “HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane teklifim, herkes haddini bilecek…!” yazmıştı.

Kaplan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yerine gelmesi gereken ismin de bir Kürt olması gerektiğini söz etmişti.

MİT MASASINDA İSMİ KONULAN PARTİ

2014 yılında MİT ile Öcalan ortasında sık sık görüşme yapılmıştı. Görüşmeleri İmralı heyeti olarak isimlendirilen küme yürütmüştü. Kümede Sırrı Süreyya Başkan, Pervin Buldan, İdris Baluken, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk yer alıyor HDP’nin bu görüşme sürecinde kurulduğu da biliniyor.

MİT görevlisinin de bulunduğu masada HDP kuruluyor, HDP’nin ismini Öcalan veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir