Yasaklar ve kısıtlamalar kalktı Covid-19 geri döndü

Corona virüsü salgınının başladığı Çin 2 yılı aşkın bir müddettir devam eden “Sıfır Covid-19” uygulamasını rafa kaldırdıktan sonra sıhhat sistemi adeta çöktü.

Son periyotta hadise ve mevt sayılarının süratle arttığı ve bilim insanlarının, “Yeni bir mutasyon ortaya çıkabilir. Çin’de yaşayanların bağışıklığı son yıllarda düştü. Bu da Covid-19’un yeni tiplerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir” diye ihtarda bulunduğu Çin’de çekilen imgeler ise durumun vahametini gözler önüne serdi.

Sosyal medyayı tahlil eden Washington Post yaşanan kaosu gözler önüne serdi.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Washington Post, Çin’deki hastanelerde çekilmiş toplumsal medya görüntülerini paylaşarak hastanelerde doluluk oranının çok yüksek olduğunu yazdı. Gazete, “Acil servislerde çok sayıda hasta var, hastalar denetim olmayı beklerken koridor kenarlarında uyuyorlar. Bir hastanedeki doktor ve hemşirelerin yarısı yok zira Covid-19 testleri olumlu çıkmış” tabirleriyle bölgede yaşanan kaos ve paniği gözler önüne serdi.

Bazı hastanelerde doktor ve hemşirelerin Covid-19 bulaştığı için çalışamadığı belirtildi.

Washington Post muhabirleri son devirde Çin’deki tanınan toplumsal medya uygulamaları Weibo ve Douyin’de paylaşılan fotoğraf, görüntü ve metinleri incelerken bilhassa büyük kentlerdeki hastanelerde baskının ağır olduğu sonucuna varıldı. Çin’in doğu yakasındaki nüfus yoğunluğu yüksek bölgelerde de hastanelerde doluluk oranının yüksek olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir